![]() |
Výcvik psa archiv článků s kynologickou tématikou |
Reakce na hodnocení našich stránek (Pes přítel člověka, 3/2004, str. 15) |
Grafické zpracování: Grafika vsadila na osvědčenou kombinaci černého písma a zeleného pozadí. Bohužel to je vše, co lze říci o grafickém zpracování. Na stránce chybí jakékoli grafické prvky nebo fotografie (s výjimkou několika schématických náčrtků v článcích o výcviku) a i logo bylo nutné převzít z jiných stránek o TARTu. Stránky tak působí téměř dojmem pouhého archivu textových dokumentů.Ano, grafiky je zde tak málo, jak jen to bylo možné. Primárním důvodem je dostupnost obsahu (čím více grafiky, tím více prohlížečů má problémy stránky zobrazit korektně - možná víte, že Internet si lze prohlížet i na mobilních telefonech či na elektronickém řádku Braillova písma pro nevidomé). Sekundárním důvodem je rychlost odezvy a také úspora místa na serveru (místo stojí peníze). Ohledně loga - hodinu mi trvalo, než jsem pochopil, že nám nevytýkají sprostou krádež loga (naše logo je totiž samozřejmě původní), ale to, že na stránkách není nikde k nalezení logo TARTu a že si ho museli pro účely svého článku stáhnout odjinud. (Možná by bývalo neškodilo si to hodnocení po sobě aspoň jednou přečíst, milá redakce, třeba by podobné těžko srozumitelné formulace nepronikly až do časopisu.) Otázku vhodného zveřejnění loga TARTu na našich stránkách zvážíme. Poslední věta citovaného odstavce mne však opravdu rozesmála - jakoby se někdo díval na slona a říkal přitom: "tato věc působí téměř dojmem pouhého slona".
Technické zpracování: Technicky jsou stránky zpracovány velice jednoduše jako statické v čistém html kódu. Jsou tím sice čitelné snad ve všech prohlížečích, načítají se velice rychle, ale na druhou stranu mohou působit na náhodného návštěvníka poněkud posmutněle svou strohostí.Toto je pravda do poslední tečky. Dostupnost obsahu je pro nás kategorickým imperativem číslo jedna (kromě databáze členů, tam bylo třeba respektovat zákon o ochraně osobních údajů). Je pro nás nejpodstatnější, aby si naše texty mohl přečíst kdokoli, kdo bude mít zájem, a aby se také daly v případě potřeby snadno vytisknout na tiskárně. Platíme za to atraktivností vzhledu. Vem ji čert.
Obsah: Hlavní část obsahu tvoří články o výcviku podle TARTu, které vycházejí v našem časopise. Dále jsou tu kontakty na kluby TARTu, kalendář akcí, výsledky soutěží (poměrně nesnadno k nalezení). Dobrým nápadem je rejstřík pojmů s odkazy na jednotlivé články a poradna.Také tohle je víceméně pravda. Mimochodem, výsledky soutěží odkazujeme z hlavní stránky a z obsahu archivu. Kam jinam ještě s nimi?
Celkový dojem: Stránky patrně vytváří laik. Jsou však sympatické tím, že si přísně drží svou specializaci a nehrají si na kynologické "všeznalce". Je na nich vidět snaha o odbornou informovanost návštěvníků, ale ta vychází poněkud naprázdno technickým a grafickým zpracováním. Navíc z textů v archivu je zřejmé, že stránky mají občas problémy i s funkčností. Určitě by této perspektivní kynologické organizaci slušela propracovanější prezentace.Webmaster těchto stránek je držitelem celosvětově platného certifikátu Sun Certified Web Component Developer od firmy Sun Microsystems, Inc. se sídlem v USA. Je to nejvyšší stupeň certifikace, který tato věhlasná firma pro tento druh činnosti vydává. Tolik snad k "laikovi". To, že naše snaha o odbornou informovanost čtenářů vyznívá naprázdno, by nás skutečně mrzelo, kdyby ovšem e-mailové i osobní ohlasy na naše stránky nemluvily přesně opačnou řečí. Co se týká "občasných" problémů s funkčností, ano, za tři roky provozu jsme měli 2 (slovy dva) zaznamenané výpadky. Obsah pojmu "občas" je však samozřejmě relativní...
Technické provedení ** Obsah *** Odborná kvalita informací **** Celkový dojem ***Čistě za sebe bych chtěl napsat, že je opravdu fajn, že kynolog s padesátiletou praxí, dlouholetý přispěvatel odborných časopisů, jeden z hrstky zakladatelů TARTu a v současné době také prezident tohoto svazu, dostal od redakce Psa přítele člověka za odbornou kvalitu svých informací o výcviku podle TARTu čtyři hvězdičky z možných pěti. Zřejmě má redakce laťku nasazenu vysoko. Docela by mne však zajímalo, jaký obsah si představuje pod těmi chybějícími 20% odborné kvality?